+90 536 232 30 55
Web İşimiz

Web Tasarımcı İşe Almanın Püf Noktaları Nelerdir?

Web Tasarımcı İşe Almanın Püf Noktaları Nelerdir?

En hızlı büyüyen internet sektörü içerisinde markaların online mağaza oluşturması oldukça önemlidir. Müşterilerin markaya kolay erişimi, kolay marka bilgisi ve mesafe fark etmeksizin ürünlere hızlı sahip olması, bu markanın sektörde yer edinmesine yardımcı oluyor. Bu talebi karşılamak için iyi bir web sitesi altyapısına ve iyi bir yönetim ekibine sahip olmak gerekmektedir. Gördüğünüz gibi özellikle pandemi sürecinde internet siteleri ve e-ticaret üzerinden iş aramaları diğer meslek gruplarına göre daha fazla arttı. Bu anlamda hedefe ulaşacak donanımlı bir Web Tasarımcısı seçmek de önem kazanmaktadır. Bu yazımda öncelikle Web Tasarımcının İşini öğreneceğim ve sonrasında sizlerle iyi bir Web Tasarımcısı seçmenin püf noktalarını paylaşacağım. Her yazımda olduğu gibi bu sektör grubu için de vurgulamak istediğim bir konu var. Unutmayın ki bir marka adına internetten iyi bir şekilde faydalanmak bir ekip işidir.
Web tasarımcıları da bu grubun bir parçasıdır. Bu nedenle, birden fazla sektörü kapsayan bir iş ilanı yayınlamayı düşünüyorsanız, gelecekteki başarınızı ve markanızı yeniden düşünmenizi öneririm. O halde iyi bir Web Tasarımcısı nasıl bulunur başlıkları ile yazımıza başlayalım.

Web Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Web tasarımcısı, bir markanın web sitesini açtığımızda gördüğümüz ilk görselleri tasarlayan kişidir. Bir web tasarımcısı, web sitesinin görsel yönlerini oluşturmalı ve karşı tarafa iletilmesi gereken mesajları net bir şekilde yansıtmalıdır. Estetik bir bakış açısına sahip olmalıdır. Doğru yerde tasarım, satış odaklı tasarım veya iş analizinde yazı tipi düzenlerini, görselleri ve içeriği kullanın. Basit ve anlaşılması kolay tasarımlar oluşturun. Web tasarımında kafa karışıklığı yaratan kullanıcı deneyimi (UX) ve kullanıcı arayüzü (UI) detaylarıdır. Bunun nedeni, UI-UX Design’ın endüstrinin yeni bir parçası olmasıdır. Terfi ve kariyer ayrımı doğru yapılmalıdır.

  Şarkışla Yazılım Ve Web Tasarım

Çalışma koşulları açısından diğer ofis işlerinden farklıdır. Serbest çalışabilirler veya evde kalabilirler. Giyim açısından ortama uyum sağlayanlara göre biraz daha rahat kıyafetlere sahiptirler. Bilgisayar sistemleri iyi donanımlıdır ve kullanımlarına göre araçlar temin edilmelidir. Evden çalışıyorsa müşterilerle iletişim halinde olması ve seyahat gibi durumlara hazırlıklı olması gerekiyor. Şirketler ayrıca sonuç raporları ve haftalık toplantılar sunmayı planlamalıdır. Ofiste çalışan kişilerin çalışma saatlerini de çalışma koşullarına göre ayarlar. Peki, kısa tanıtımdan sonra iyi bir Web Tasarımcısı bulma adımlarına geçelim.

Kuracağınız Web Tasarım Sayfasının Özeti

Öncelikle, Web Tasarımcıları ile tanışmadan önce neye ihtiyacınız var? Ne tür bir web sitesi istiyorsunuz? Kaç sayfa var? Hangi sayfalarda hangi içerikler olmalı? Ne tarz olacak? Videolar ve fotoğraflar nasıl paylaşılacak?… Bu sorular ilk başta garip gelebilir ya da ben onları işe alıyorum, kendileri karar versinler diyebilirsiniz ama öyle değil. Bu gerçekten de bu sorularla nasıl bir web tasarımcısı aradığınızı anlamanızı kolaylaştıran bir detay.

Ne Tür Bir Tasarımcıya İhtiyacınız Var?

İlk adımda bahsettiğimiz ayrıntılı soruların cevaplarını bulduğunuzda, özgeçmişinizde yanıtlarınıza uygun bir portföyü olmayan web tasarımcılarını eleyebilirsiniz. Bu sayede elinizde kalan özgeçmişler ile yapacağınız görüşmelerde yakın sıklıkta konuşabileceksiniz.

Yaptığınız görüşmelerde web tasarımcının dijital bir stratejisi olup olmadığını, pazar araştırmalarına hakim olup olmadığını, bütçeyi ve iyi zamanlamayı kullanıp kullanamayacağını, site haritası oluşturmanın mümkün olup olmadığını anlamak için ihtiyaçlarınızın bir listesini yapabilirsiniz. Logosu ve marka bilinirliği olması çok önemlidir. Stilleri markanıza uyuyor mu? E-ticaret veya standart tanıtım sitelerindeki deneyimi? Bağımsız, iş hayatında veya profesyonel olarak çalışırken, yazılım hangi dili kullanacak? WordPress gibi hazır bir şablon mu olacak yoksa sıfırdan mı inşa edilecek?…

  Kırıkkale Yazılım Ve Web Tasarım

Tüm bunları ayırt etmenize yardımcı olacak ilk adım bu ve yukarıda belirttiğiniz unsurlar sizin ihtiyaçlarınız olacak.
Bu bölümde önemli olacak bir diğer detay ise web geliştirme ve web tasarımının ayrı prensiplerinin olmasıdır. Mobil tasarım açısından, çoğu web tasarımcısı için görsel tutarlılığı korurken web sitelerini mobil ve masaüstü versiyonları için hazırlamak önemlidir. Böyle bir işe ihtiyacınız varsa, bir UX tasarımcısına ihtiyacınız olabilir.

Web Tasarımcılarının Listesini Belirleme

İkinci adımdan sonra geride bıraktığımız Web Designer CV’leri artık mülakat yapılabilecek adaylardan oluşuyor. Nasıl çalıştığınıza bağlı olarak bu adaylarla görüşme başlatabilirsiniz.

Fiyat Ve Şartlar İçin Pazarlık

Artık sizin için doğru web tasarımcısını bulduğunuzdan emin olduğunuza göre, her şey fiyatlandırma ve şartlarla ilgili. Bu noktada web tasarımcılarının başvurduğu birkaç durum vardır. Tam zamanlı web tasarımcıları maaş karşılığında çalışırken, freelancer olarak çalışan web tasarımcıları ise alacakları iş miktarına göre yapılan değerlendirmeye göre sayfa başı, saatlik gibi belirli ödeme yöntemlerine sahip olabiliyorlar. Bu aşamada tarafların her şeyi net bir şekilde konuşup anlamaları ve ileride herhangi bir sorun çıkması ihtimaline karşı sözleşmeyi yazılı olarak imzalamaları iyi olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments