+90 536 232 30 55
Web İşimiz

Web Sitelerinde Site Haritası Ve Önemi

Web Sitelerinde Site Haritası Ve Önemi

Web Sitelerinde Site Haritası Ve Önemi

Özellikle sitenizi dizine eklemek için kullanışlı olan site haritaları, ziyaretçiler için değil, arama motorları için tasarlanmıştır. Bu makalede, bu protokolün alaka düzeyini açıklıyoruz.

Site haritası nedir?

Bir site haritası çoğu durumda site mimarisini sunan bir xlm veya html dosyasıdır. Arama motorları için bir protokoldür: bir web sayfasının indekslenmesini ve daha iyi referans alınmasını sağlar.

Bu dosyada sayfalara bilgiler girilir. Hatta diğer web sitesi öğelerini (resimler, videolar, belgeler vb.)

Google robotları bir web sitesini tararken yapısını yani ağaç yapısını daha iyi anlamak için önce site haritasını okurlar.

Bir site haritasının kullanışlılığına ilişkin ayrıntılar

Google’da arama yaptığımızda beklentilerimize uygun cevaplar bulacağımızdan eminiz. Google’ın her soruyu bu kadar iyi yanıtlaması inanılmaz!

Sonuçta öyle değil. Milyarlarca web sitesi var ve Google bunların hepsini biliyor, yeni içerikleri tespit etmek ve kullanıcı isteklerine göre ilgili içeriği göndermek için bunları robotlarla sürekli tarıyor.
Site içeriğinin az olması durumunda Google motorunun arama çubuğunda aranarak bulunamaz. Bunu önlemek için, site haritanızı Google’a göndererek ve sayfaları taramaya davet ederek siteyi indeksleyerek bir web sitesinin varlığını belirtmek mümkündür. Bu, sitenin arama sonuçlarında bulunma olasılığını artıracaktır.
Google’ın siteyi bulması ve taraması için bir site haritası göndermek gerekli değildir, ancak TÜM sayfaları okuduğundan emin olacaktır.

Site haritasının gerekli olduğu siteler

Belirli site türleri, belirli site haritalarını doğrudan Google’a göndermelidir, örneğin:

Yeni sitelerin, özellikle trafik çekmek için herhangi bir reklam kampanyası kullanmıyorlarsa, kendilerini kanıtlamaları gerekir.

Sitelerin birden fazla sayfası ve alt sayfası vardır. Örneğin e-ticaret sitelerinde veya haber sitelerinde durum böyledir.

Site haritaları bu durumda özellikle SEO için çok önemlidir.

  SEO Nedir Ne İşe Yarar ?

WordPress ile site haritası nasıl kurulur?

Bir site haritası oluşturmanın birkaç yolu vardır. Bu makale WordPress CMS’ye odaklanmaktadır.

XLM site haritası oluşturma

Web sitesinin destek ofisinde, sol menü çubuğunda “SEO” da dahil olmak üzere çeşitli sekmeler vardır: ardından “Genel parametreler”e ve ardından “Özellikler”e tıklamanız gerekir.

Mor renkte daha fazla işlev mevcuttur: “XML Site Haritası” etkinleştirilmelidir. Durum böyle değilse, ilgili kutuyu tıklamanız gerekir.

Soru işaretine ve ardından “XML site haritasını görüntüle” seçeneğine tıklayarak site haritasına erişebilirsiniz.

HTML site haritası oluşturma

WP Site Haritası Sayfaları uzantısı, yalnızca birkaç tıklamayla HTML site haritaları oluşturmanıza olanak tanır.

Öncelikle indirmeniz ve etkinleştirmeniz gerekir.

Daha sonra sitede yeni bir sayfa oluşturmalısınız, başlık ücretsizdir ve metnin gövdesi “kısa kod” adı verilen aşağıdaki bilgileri içermelidir (ve hepsi bu kadar): [wp_sitemap_page]

Ardından sayfayı yayınlıyoruz. Ardından sayfa istişare için hazırdır ve site haritası orada görünür.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments