+90 536 232 30 55
Web İşimiz

SSL SERTİFİKASI NEDİR?

SSL SERTİFİKASI NEDİR?

SSL SERTİFİKASI NEDİR?

SSL Sertifikası, bir web sitesi adresinin doğruluğunu teyit eden ve iki nokta arasındaki veri iletişiminin şifreli bir kanal üzerinden güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan bir üründür. Bir SSL sertifikası, yazdığınız kodun veya web sitenizin güvenliğini asla garanti etmez.
SSL sertifikaları, sağladıkları garantiler, destek hizmetleri ve ek özellikler bakımından farklılık gösterir. Temel olarak, tüm sertifikaların sunduğu teknik kazanç aynıdır.
Güvenli Yuva Katmanı Protokolü veya yaygın olarak SSL olarak kısaltılır, web sitesi ile ziyaretçinin kullandığı tarayıcı arasında güvenli bir bağlantı kurulmasını sağlar. Dijital sertifika olarak da bilinen bu protokol; kredi kartı işlemlerini, veri transferlerini ve üye girişlerini daha güvenli hale getirir. Son zamanlarda ortaya çıkan bir ihtiyaç doğrultusunda SSL sertifikaları, forum siteleri ve sosyal ağlar tarafından da bilgilerin güvenliğini sağlamak için kullanılmaktadır.
Web Tasarım sunucunuza SSL sertifikası yükleyerek, ziyaretçilerinizin markanızı veya sunduğunuz hizmetleri tanıtmak için kurumsal web sitenize güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Sertifikanın sunucunuza başarıyla kurulduğunu web adresinizin önündeki uygulama protokolü HTTP’den HTTPS’ye değiştiğinde anlayabilirsiniz. Benzer şekilde, kilit simgesi ve yeşil çubuk protokolün aktif olduğunu gösterir. Kullanıcılar bir web sitesinde bu simgeleri gördüklerinde, satın alma veya kaydolma konusunda daha istekli olacaklardır. Bu sayede sektöre yeni giren bir startup kendi çatısı altında çok sadık kullanıcıları kolaylıkla kendine çekebilir.

Web Siteleri için SSL Sertifikası Neden Önemlidir?

Bir SSL sertifikası, bir şifreleme anahtarını bir kuruluşun web sunucusundaki bilgilere dijital olarak bağlayan küçük veri dosyalarından oluşur. Bu nedenle, hassas bilgilere yalnızca yetkili alıcılar erişebilir. Siz de bu sertifika özelliğinden faydalanarak üye veya müşteri bilgilerinize sunucu dışından istenmeyen erişimleri engelleyebilirsiniz. Kredi kartı numaraları, kullanıcı adları, şifreler gibi kurum ve marka itibarınız için önemli olan verileri koruyarak itibarınızı artırabilirsiniz. Bu yönüyle SSL, e-ticaret girişimlerinin başarısında önemli bir etkiye sahiptir. Şifrelemeye ek olarak, SSL sertifikaları ayrıca kimlik doğrulama sağlar. Protokolün bilgilerin doğru sunucuya gönderilmesini sağlayan bu özelliği sayesinde gün içerisinde birden fazla bilgisayardan aynı işlemi gerçekleştiren müşterilerinizin dolandırıcılar, kötü niyetli üçüncü kişiler tarafından kandırılmasının önüne geçebilirsiniz. Ancak, bu sertifika işlevinden etkin bir şekilde yararlanmak için güvenilir bir SSL sağlayıcısının hizmetlerini almak gerekir. Çünkü her satıcının müşterilerine sağladığı sertifika, içerdiği özellikler bakımından farklılık gösterebilmektedir.

  HOSTİNG (BARINDIRMA ALANI) NEDİR?
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments