+90 536 232 30 55
Web İşimiz

PROFESYONEL WEB TASARIMCISI OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

PROFESYONEL WEB TASARIMCISI OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

PROFESYONEL WEB TASARIMCISI OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Web tasarımı bugün pazarlama stratejisinde merkezi yerlerden birini işgal ediyor. Bir web sitesi, yalnızca bireylerin veya işletmelerin geniş bir kitleye ulaşmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir ürün, hizmet veya marka hakkında farkındalık yapma da önemli bir rol oynar. Böylece profesyonel bir web tasarımcısı tarafından tasarlanan bir web sitesi, sohbetini anında ortaya çıkarır, ziyaretçide hayranlık duygusu yapar ve zihinlerinde kolayca marka bilinirliği oluşturur.

Elbette herkes web tasarım yapabilir. Ancak profesyonel web sitelerinin fark yaparak öne çıktığı internet dünyasında yerinizi almak istiyorsanız o zaman belli adımları izlemeniz gerekiyor. Profesyonel bir web tasarımcısı olmak için yapmanız gerekenlere dair 6 yararlı öneriyi sizin için derledim. Bu 6 yararlı ipucundan bahsetmeden önce, web tasarımına yeni başlayanlar için hızlı bir genel bakış yapalım.

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı, görüntülenen web sitesine ait renk, yazı tipi ve görsel gibi temel başlıkların internette uyumunu sağlayarak kullanıcı deneyimi açısından en hoş temanın oluşturulmasıdır denilebilir. Bir web tasarımcısı, bir web sitesinin görünümü, düzeni ve bazı durumlarda içeriği üzerinde çalışır. Bu noktada layout, içeriğin nasıl yapılandırıldığını ve sunulduğunu ifade eder. Profesyonel bir web tasarımcının en çok dikkat ettiği nokta, hedef kitlenin güvenini kazanan, gereksiz bilgi içermeyen sade, anlaşılır ve şık bir web sitesi oluşturmaktır.
Bir web sitesi tasarlamak kolay görünüyor, ancak benzersiz bir tasarım oluşturmak için yapmanız gereken birçok şey var.

Örneğin, emekliler için yatırım tavsiyesi veren bir web sitesi, bir çocuk blogundan çok farklı bir tasarıma ve hisse sahiptir. Bir web tasarımcısı, başladıkları her yeni proje için kendilerine şu soruları sorarak başlamalıdır:
Bu web sitesi kimleri hedefliyor? Hedef kitle dönüşümünü sağlamak için hangi tasarım öğeleri vurgulanmalıdır? Web sitesi müşterinin hedeflerine ulaşmasını nasıl sağlayacak? Bir web sitesi oluştururken hangi bilgilere ihtiyacım var? Sosyal medya ve e-posta gibi diğer pazarlama yöntemlerini nasıl destekleyecek? Markayı doğru bir şekilde nasıl yansıtacak? Site bakım ve güncellemelerini kim yapacak? Profesyonel bir web tasarımcısı, müşterileri için basit ve çekici bir web sitesi oluştururken bu soruları nasıl yanıtlayacağını bilir.

  Bigadiç Yazılım Ve Web Tasarım

Web Tasarımcısı Nasıl Olunur? Ne Yapılmalı ?

Öncelikle herkesin web tasarımcı olabileceğini hatırlatmama izin verin. Kendi bloğu için wordpress üzerinden tema seçip hazırlayan veya internetten bulduğu html kodunun rengini ve yazı tipini değiştirerek sayfa oluşturan herkes teknik olarak web tasarımcısı sayılabilir. Ancak profesyonel bir web tasarımcısı olarak tanınmak için geçmeniz gereken bazı noktalar vardır. Profesyonel bir web tasarımcısı olabilmeniz için üniversitelerde grafik tasarım bölümleri bulunmaktadır. Ayrıca web tasarım eğitimi veren birçok özel kurs ve online eğitim de bulabilirsiniz. Önemli olan nokta bu işe sıfırdan başlamanız ve doğru seviyeye gelene kadar eğitimlerinizi takip etmenizdir. Çünkü öğrenmeniz gereken temel grafik dilleri, araçlar ve programlar var. Ek olarak, doğru yazı tiplerini bulma, doğru içeriği oluşturma ve doğru düzen gibi temel bilgileri öğrenmeniz gerekir. Ek olarak, bu şekiller, tam renkleri bir arada kullanmanıza olanak tanıyan birden çok şekil içerir.
Yetenek, profesyonel bir web tasarımcısı olmanın anahtarıdır. Ama herkesin bildiği gibi bir ticarette uzmanlaşmak on bin saat sürüyor. Bu nedenle, tutarlı ve disiplinli bir şekilde çok pratik yaparsanız, bu sizin için bir engel olmamalıdır.
Bir web tasarımcısı olarak freelancer olarak çalışabilir, bir medya ajansına veya organizasyona katılabilirsiniz. Her şey hedeflerinize ve nasıl çalışmak istediğinize bağlıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi, aralarında bazı farklılıklar var:

Freelancer olarak yeteneklerinize ve ilgi alanlarınıza bağlı olarak dilediğiniz gibi hizmet verebilirsiniz. Hangi projeler üzerinde çalışılacağına karar vermekte özgür olmak iyi hissettiriyor. Ancak projeleri yönetmek ve tüm baskıyı üzerinize yüklemek bunaltıcı olabilir.
Bir medya ajansında çalışmaya karar verirseniz herhangi bir baskı hissetmezsiniz çünkü proje yönetimi konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Ancak konuşmanız ve özgürlüğünüz, üzerinde çalışmak istediğiniz projelerle daha sınırlı olacaktır.
Bir kurumda çalışmayı seçerseniz, çalışacağınız kurumun büyüklüğüne ve konseptine göre bu değişiklik gösterecektir. Genellikle yalnızca bir sayfadan sorumlusunuz.

  Ahırlı Yazılım Ve Web Tasarım

Profesyonel bir web tasarımcısı olurken bilmeniz gereken birkaç alan vardır:

Kullanıcı Deneyimi (UX/UI): Kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi üzerinde çalışmak size daha fazlasını kazandıracak en önemli değerlerden biridir. Modern görünüme sahip kullanıcı dostu bir web sitesi herkesin tercihi olacaktır. Dönüşümleri artırın: Bir web sitesinin dönüşümleri artırmak için hangi kriterleri karşılaması gerektiğini bilmeniz gerekir. Dijital Pazarlama: Pazarlama ekipleri genellikle bu kısımla ilgilenir. Ancak SEO, sosyal medya pazarlaması ve metin yazarlığı gibi kavramları bilmek yardımcı olur. SEO uyumlu hale getirdiğiniz bir tasarım Google tarafından da beğenilecektir. Web Geliştirme: Bazı profesyonel web tasarımcıları yalnızca tasarım bölümüyle sınırlıdır. Bu noktada kodlamayı öğrenmek sizi ön plana çıkaracaktır. Grafik Tasarım: Belirli bir duyguyu iletmek ve hikayenin hedef kitle tarafından algılanmasını sağlamak için farklı türde renkler, yazı tipleri, görseller ve düzenler kullanılır. En iyi ifadeleri ortaya çıkarmak için, onları uyumlu ve doğru bir şekilde kullanmayı öğrenmeniz gerekir. Elbette başarılı olmak için bu kriterlerin hepsinde uzmanlaşmanız gerekmiyor. Sistemlerin nasıl çalıştığını ve çalıştığını öğrenmek, profesyonel bir web tasarımcısı olarak ufkunuzu geliştirmenize ve genişletmenize yardımcı olacaktır.
Profesyonel bir web tasarımcısı olma yolunda emin adımlarla ilerlerken size yardımcı olacağını düşündüğüm 6 önerim var:

  • Tasarlamadan Önce Planlama Yapın
  • Yeni Teknolojileri ve Trendleri Takip Edin
  • İletişim Becerinizi Kuvvetlendirin
  • Deneyim Kazanın
  • Takım Oyuncusu Olun
  • Portföyünüzü Güncel Tutun

Bir Web Tasarımcısının İş Sorumlulukları Nelerdir?

Kesin sorumluluklar işten işe değişmekle birlikte, genel olarak çoğu web tasarımcısı rolü aşağıdaki sorumluluklar olarak sıralanabilir.
Müşterilerle yapcı web sitesi fikirleri oluşturun. Çekici ana sayfa tasarımlarını ortaya çıkarın. Web sitesi oluşturma sırasında en iyi tasarım uygulamalarını kullanın. Mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini oluşturmak için web sitesi tasarımını test edin ve iyileştirin
Maksimum hız ve ölçeklenebilirlik için web sitelerini sürekli optimize edin ve test edin
Web sitesi için resimler tasarlayın ve müşterinin markasıyla tutarlı olmasını sağlayın
Web ve uygulama mantığının düzgün bir şekilde entegre edildiğinden emin olmak için arka uç geliştiricileri veya web geliştirme ekibiyle bağlantı kurun
Masaüstü, mobil ve tablet gibi cihazlarda web sitesi tasarımı ve işlevselliği sunun. Marka değerini ve ilgili pazar araştırması sonuçlarını web sitesine dahil etmek için pazarlama ve araştırma ekipleriyle birlikte çalışın
İşlevleri ve özellikleri web sitesine entegre edin
Renkler ve yazı tipleri dahil olmak üzere örnek sayfalar tasarlama
Tasarım planını hazırlayın ve web sitesinin yapısını sunun
Web sitesi oluşturma ve başlatma boyunca müşteri hizmetleri sağlayın

  Karaman Yazılım Ve Web Tasarım

Profesyonel bir web tasarımcısı olmak için yapmanız gerekenlere dair 6 faydalı öneriyi sizler için paylaştım. Daha fazla bilgi için aşağıdaki yazılarımıza göz atabilir veya bloğumuzu ziyaret edebilirsiniz.

 

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] diğer meslek gruplarına göre daha fazla arttı. Bu anlamda hedefe ulaşacak donanımlı bir Web Tasarımcısı seçmek de önem kazanmaktadır. Bu yazımda öncelikle Web Tasarımcının İşini öğreneceğim […]