+90 536 232 30 55
Web İşimiz

LOGO TASARIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

LOGO TASARIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

LOGO TASARIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Logonuz markanızın yüzüdür ve temsil ettiği tüm değerleri temsil etme gücüne sahiptir. Bir logonun en önemli özelliği, markanızı görsel olarak akılda kalıcı kılmaktır. Bu yazımızda logo tasarımında dikkat etmeniz gereken şeylerden bahsedeceğiz.
Ücretsiz logo tasarımı fikri son zamanlarda çok çekici gelse de her yaratıcı girişim gibi logo tasarımı da zaman ve emek gerektiriyor. Ücretsiz tasarımlar veya numuneler, sizi istenen sonuçlara ulaşmaktan uzaklaştırır ve sıradanlığa yakınlaştırır. Sanılanın aksine kendi logonuzu oluşturmak, bir logo tasarım programı öğrenmek değildir. Bu tür programları öğrenmek uzun zaman alacaktır. Bunun yerine, fikirlerinizi yazarak ve gerekirse kağıda çizerek bir profesyonele iletin, nihai sonucu daha hızlı alırsınız.
Öncelikle logo tasarlarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey göze çarpacak ve akılda kalıcı olmasıdır. Peki, mükemmel bir logo oluşturmak için nelere dikkat etmelisiniz? Bir logo tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken 7 ipucu:

  1. Logonuz Sizi Temsil Etmeli                                                                                                                           Logonun rengi, şekli ve tipografisi size kim olduğunuza veya işletmenizin ne olduğuna dair ilk bakışı verecektir. Örneğin; Amazon logosundaki A’dan Z’ye uzanan ok gibidir.
  2. Sade ve Basit Olmasına Özen Gösterin                                                                                                            Logo tasarımınız ne kadar basitse tanınırlığı ve akılda kalıcılığı o kadar çok olacaktır. Örneğin, Nike son derece sade, basit bir logoya sahip olmasına rağmen dünyanın en çok bilinen markalarından biridir.
  3. Önce Siyah Beyaz Logo Oluşturun                                                                                                                   Doğru rengi seçmek, bir projenin başlangıcında tasarımcılar ve müşteriler için bunaltıcı olabilir çünkü belirli renkleri seçme olasılıkları sonsuzdur. Bu nedenle, siyah beyaz bir çizim oluşturarak başlamak ve ardından renge geçmek faydalı olabilir. Ayrıca düz siyah veya beyaz bir logo kullanacağınız farklı senaryoları da kaçırmazsınız.
  4. Doğru Renk Seçimi                                                                                                                                                 Renk, insanların logonuzu nasıl algıladığı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bir renk seçmeden önce marka kişiliğinizi ve uyandırmak istediğiniz duyguyu tanımlamanız gerekir. Birbirine uyan renkleri seçmek için renk tekerleği aracını kullanmak önemlidir. Renk çarkında birbirine yakın renkleri kullanın. Örneğin, “Sıcak” palet için kırmızı, turuncu ve sarı tonlarını kullanın. Renklerin duyguları ve ruh hallerini nasıl uyandırdığını bilmek de önemlidir. Örneğin kırmızı, saldırganlık, sevgi, tutku ve güç duygularını çağrıştırabilir.
  5. Doğru Font Seçimi                                                                                                                                                     Doğru yazı tipini ve boyutunu seçmek, yeni başlayan birçok tasarımcının düşündüğünden çok daha zordur. Logo tasarımınıza uygun bir yazı tipi seçerken üç önemli noktayı göz önünde bulundurun:Comic Sans gibi en popüler yazı tiplerinden kaçının yoksa tasarımınız profesyonelce görünmeyebilir. Özellikle betik yazı tiplerinde, küçültüldüğünde yazı tipinin okunabilir olduğundan emin olun. Bir yazı tipi idealdir, ikiden fazla kaçının. Tasarımınız için kesinlikle özel bir yazı tipi düşünün. Yazı tipi ne kadar orijinal olursa, marka o kadar öne çıkar.
  6. Trendlerden Kaçının                                                                                                                                                Bazı trendler uzun süre sabit kalırken, diğerleri mevsimsel kalır. En son trendleri takip etmek önemli olmakla birlikte, hafif rüzgarlar esse bile tamamen yeni trendlere uygun bir logo tasarımı seçmekten kaçınılmalıdır. Logonuz belli bir dönemi yansıtmasın. Aksi halde bir moda geçtikten sonra tasarımınızı yenileme isteğiniz kaçınılmaz olacaktır.
  7. Farklı Olmaya Cesaret Edin                                                                                                                                Başka bir tasarımı veya stili kopyalamak yerine yaratıcı olun ve kalabalığın arasından sıyrılın. Peki nasıl farklı olabilirsiniz? Tasarım kurallarını yıkmaya ve risk almaya çalışın. Logo tasarımına en uygun olanı bulana kadar farklı stilleri deneyin. Tasarımınızı gerçekten ön plana çıkaran bir renk bulana kadar farklı renk kombinasyonlarını deneyin. Logoların statik semboller olması gerekmez, markanın hedeflerine bağlı olduğu sürece değişebilir ve istedikleri gibi olabilirler. Kuralları bilen herkes onları nasıl çiğneyeceğini bilir!             Web İşimiz yazılımı ve web sitesi tasarım şirketimiz olarak işletmeniz için kurumsal çapta mobil uyumlu web tasarım oluşturuyoruz. Eğer sizin de bir web sitesine ihtiyacınız varsa doğru adrestesiniz hemen bizimle iletişim kurun ve hayallerinizi gerçekleştirelim.
  B2B İŞ MODELİ NEDİR?
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments