+90 536 232 30 55
Web İşimiz

EAT Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?

EAT Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?

EAT Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?

EAT Nedir?

E-A-T olarak ifade edilmelidir. Uzmanlık, yeterlilik ve güvenilirlik kriterlerinin İngilizce karşılıklarının kısaltması olarak bilinir. Söz konusu üç kriter; Arama kalitesi sıralama yönergelerinin bir parçası olarak Google tarafından yayınlandı. Bunlar, web sitesi içeriğinin genel kalitesini belirlemede önemli kriterlerdir. Google web sitelerinden elde edilen uzmanlık, yeterlilik ve güvenilirlik verilerinin arama sonuçlarını çok daha verimli hale getirmek için kullanılması olarak tanımlanabilir. Google; E-A-T ile elde ettiği veriler sayesinde bir web sitesinin güvenilir olup olmadığını bilir. Ayrıca konusunda uzman ve yetkili bir sitenin varlığına dair en doğru bilgiler elde edilmektedir.

 

E-A-T Kriterleri Nelerdir?

EAT kriterleri şu şekilde açıklanabilir: Uzmanlık: Sitede herhangi bir içeriği yazan kişi, o konuda uzman olmalıdır. Google; uzmanlaşma kriterlerine odaklanın. Bu, Google’ın güvenini kazanmak isteyen web sitelerinin içeriklerini uzmanlar tarafından hazırlaması için önemli bir konudur. Güvenilirlik: Bir web sitesinin Google’ın gözünde güvenilir olup olmadığını belirleyen birkaç faktör vardır. Bu noktada bir web sitesinde mutlaka bizimle ilgili bölümler, yasal uyarılar, gizlilik politikası ve iletişim bilgileri yer almalıdır. Yetkinlik: EAT kriterlerinde önemli bir yer tutar. Siteye verilen linklerin yanı sıra markayı anlatan yazıların güvenilir kaynaklara ait olması önemlidir. Google; Söz konusu web sitesini yeterlilik kriterlerine bakarak puanlandırır.

EAT SEO İçin Neden Gereklidir?

Google; EAT kriterleri hakkında açıklamalarda bulundu. EAT kavramının bir web sitesinin arama sonuçlarını doğrudan etkilemediğini söyledi. Ancak bu durum; EAT, SEO arasında ilişki olmadığı anlamına gelmez. EAT Kriteri; dolaylı da olsa arama kalitesi değerlendiricilerini etkiler. İnsanlar markaya güvenir, site içeriğini güvenle tüketir, internette marka hakkında olumlu yorum yapar; çok önemli konulardır. Google arama kalitesi puanlayıcıları; Bir site olumlu oy alırsa, Google arama sonuçlarını belirlemek için bu puanları kullanır. Buna göre site; Google EAT sayesinde uzun vadede ödüllendirilecek. Hem işletme hem de web sitesi güvenilirlik kazanacaktır.

  Google Botları Sitemi Ne Zaman İndexledi | Ziyaret Etti

Google EAT Yönergelerine Göre Optimizasyon Nasıl Yapılır?

İşletmelerin optimizasyon konusunda birtakım hususlara dikkat etmesi önem taşır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments