+90 536 232 30 55
Web İşimiz

E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Sitesi Kurma Rehberi

E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Sitesi Kurma Rehberi

E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Sitesi Kurma Rehberi

Günümüzün en çok rağbet gören iş modellerinden biri olan e-ticaret, sadece bir online mağaza kurup online satış yapmaktan çok daha fazlasıdır. E-ticaret sitesi kurmak ve online satış yapmak, her geçen gün büyüyen ve gelişen bir sektöre girmek demektir. Bu sektöre girmek ve başarılı olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken detaylar var. E-ticarete başlamak gözünüzü korkutsa da günümüz teknolojisi ile gerekli adımlar kolaylıkla atılabilmektedir. Özellikle kullanıma hazır e-ticaret paketleri bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır. Anahtar teslim çözümler sayesinde ürünlerinizi kendi e-ticaret sitenizde düşündüğünüzden çok daha kısa sürede satmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir mal ve hizmetin internet üzerinden bir ücret karşılığında sunulmasına elektronik ticaret denir. E-ticaretin en yaygın örneği alışveriştir. Ancak online müzayedeler, online bankacılık, internet üzerinden sinema bileti alma gibi çeşitli örnekler de var. Mobil ticaret veya mobil ticaret, e-ticaretin en hızlı büyüyen alanlarından biridir. Akıllı telefonların hızla büyümesi ve yaygınlaşması ve bu cihazlara akıllı tabletlerin de eklenmesiyle birlikte bu cihazlarla büyüyen gençlerin alışveriş yapmaya başlaması mobil ticaretin hızla büyümesinin önünü açmıştır. Bu yıl mobil ticaret hacmi bir önceki yıla göre %39,1 arttı. Bu veriler bize e-ticaretin ve mobil ticaretin önümüzdeki yıllarda güçlü bir şekilde büyüyeceğini gösteriyor.

E-ticaret Bugüne Nasıl Geldi?

Tarihte ilk e-ticaret işlemi 1994 yılında Phil Brandenberger tarafından yapıldı. Sting’s Ten Summoner’s Tales albümünü internetten 12,48 dolara satın alan Brandenberger, Mastercard kartıyla ödeme yaptı. Ayrıca bu işlem 1994 yılında yapılmış olmasına rağmen kriptoluydu. 1990’larda Amazon ve Alibaba gibi devlerin gelişiyle perakende sektörü büyük bir dönüşüm geçirdi. İnternet üzerinden küresel dağıtımın artması ve finansal sistemin giderek dijitalleşmesi, internet üzerinden yapılan satışları da artırmıştır. Ayrıca bu sektördeki gelişmeler perakende sektöründe istihdamın hızla artmasına neden olmuştur. 1997-2016 yılları arasında perakende sektöründe çalışan kişi sayısı %80 arttı. Bu günlerin tam olarak e-ticaret sektörünün başlangıç ​​zamanlarından bu güne kadar geri gitmesi şaşırtıcı değil.

  İnternette Para Kazanma Sanatı Kanıtlanmış Yöntemler

E-ticaretin Dikkat Çeken Noktaları

E-ticaret işine başlamak isteyen kişilerin yapması gereken şeylerden biri de bu alanda veri meraklısı olmaktır. Herhangi bir işte gerçekleri ve verileri bilmek bir avantajdır. 2020 yılında e-ticaret satışlarının değeri dünya çapında 4,13 trilyon ABD dolarına ulaştı. 2040 yılına kadar dünya çapındaki tüm satışların %95’inin e-ticaret yoluyla yapılması bekleniyor. Dünyanın en hızlı büyüyen e-ticaret pazarı olan Çin’de 2017’de e-ticaretin değeri 672 milyar dolardı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, tüm internet kullanıcılarının %80’i en az bir çevrimiçi satın alma işlemi gerçekleştirmiştir. Rakamların önemli olmasının ana nedenlerinden biri, insanların 7/24 alışveriş yapabilmesidir. Küresel e-ticaret trafiğinin %43’ü Google’dan gelen organik trafiktir. Ayrıca yavaş yüklenen e-ticaret sitelerinin %75’i kullanıcılar tarafından tercih edilmemektedir.

E-ticaret Sitesi Hosting’i Nasıl Olmalı?

Bir e-ticaret platformunda önemli olan iki şey web sitesi tasarımı ve hızdır. Özellikle yavaş yüklenen e-ticaret sitelerinin olması kaçınılmazdır. Google tarafından yapılan bir araştırmaya göre bir e-ticaret sitesinin ortalama açık kalma süresi 6,3 saniyedir. Mobil kullanıcıların %53’ü, 3 saniye içinde yüklenmeyen bir web sitesini terk ediyor. Bir e-ticaret sitesi yüksek trafiği kaldırabilmeli, güvenli olmalı, GDPR, PCI DSS, KVKK gibi yasalara uygun olmalı ve iyi optimize edilmiş olmalıdır. Yüksek web sitesi trafiği, yüksek bant genişliği için talep oluşturur. Ayrıca e-ticaret siteleri büyük web siteleri haline geldikleri için daha fazla donanım kaynağına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle e-ticaret siteleri için sunucu kiralamak ve paylaşımsız sunucularda barındırmak gerekmektedir.

Site Trafiğini Karşılama

E-ticaret siteleri, diğerlerinden daha fazla trafik alma potansiyeline sahiptir ve bu potansiyel genellikle meyvesini verir. Bu nedenle e-ticaret sitesi sadece mevcut trafiği değil, gelecekte oluşacak trafiği de barındırmalıdır. Özellikle sosyal medya kullanımıyla birlikte bir kampanya veya indirimin viral olma ihtimali yüksektir. Böyle bir durumda web sitesi tüm ziyaretçilere hizmet vermelidir. Bunun için en iyi seçeneklerden biri bulut depolama seçeneğidir. Aynı zamanda sınırsız büyüme potansiyeline sahip olduğu için ileride büyük bir trafik sorununun da önüne geçmektedir. Aynı zamanda önemli güvenlik özellikleri sağlar. Paylaşımlı barındırma planlarında aynı sunucu üzerinde bulunan web siteleri de aynı IP adresine sahiptir. Ancak bu bir e-ticaret için kabul edilemez şeylerden biridir ve ciddi güvenlik açıklarına yol açabilir.

  Web Sitesi İçin SEO'nun Önemi

Güvenlik

E-ticaret için gizlilik şarttır ve bu güvenlik noktalarından bazıları kanunen zorunludur. Bu nedenle hosting seçimi yapılırken güvenlik özelliklerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Güvenlik duvarları, SSL güvenlik sertifikaları, DDoS koruması, spam filtreleri, etki alanı gizliliği ve antivirüs koruması gibi güvenlik özellikleri önemlidir. E-ticaret sitelerinde kullanıcı adı bilgileri, adres bilgileri, hesap bilgileri ve ödeme bilgileri gibi hassas bilgiler saklanmaktadır. Bu bilgilerin siber saldırganlar tarafından ele geçirilmesi bir e-ticaret sitesinin başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir ve ayrıca yasal yaptırımlara da yol açar. Geçtiğimiz birkaç yılda 100 milyon Quora kullanıcısının, 50 milyon Facebook kullanıcısının hesap bilgileri açığa çıktı ve Orbitz, 880.000 kart bilgisinin saldırganlar tarafından ifşa edildiğini ve çalındığını duyurdu. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için hosting seçerken hızın yanı sıra güvenlik seçeneklerini de göz önünde bulundurmak gerekir.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments