+90 536 232 30 55
Web İşimiz

DOMAİN (ALAN ADI) NEDİR?

DOMAİN (ALAN ADI) NEDİR?

DOMAİN (ALAN ADI) NEDİR?

Alan adı, Türkçe’de “alan adı” anlamına gelen bir terimdir. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, o web sitesinin IP adresini kullanarak ilgili alan adına giriş yapmalısınız. Bahsedilen IP adreslerini herkes bilmez ve hatırlamaz. Böylece alan adı kavramı geliştirilmiş ve kişilerin IP adresi yerine alan adı ile siteye giriş yapması sağlanmıştır.
Alan adı, en genel anlamda bir web sitesinin adı ve adresidir. Kullanıcılar web sitesini bu alan adıyla tanır. Seçilen alan adı; “Domainler”i düşünürseniz, “domain.com” veya “Domain (Alan Adı).net” gibi web sitelerine yönlendiren adreslerden de “domainler” oluşur.
Farklı web siteleri aynı alan adını kullanamaz. İnsanların parmak izleri gibi düşünebiliriz. Bu alanlar, IP adreslerini kullanan karmaşık kodlarla web sitesine bir bağlantı sağlar. Bu IP numaraları uzun olduğu için bireylerin bu numaraları hatırlaması da zordur.
Eğer alan adı kavramı olmasaydı, insanlar bir internet sitesine bağlanabilmek için adres satırına o internet sitesinin IP numarasını yazmak zorunda kalacaklardı. Bu nedenle etki alanı kavramı geliştirilmiş ve karmaşıklık ortadan kaldırılmıştır. Adres satırına girdiğiniz alan adı, DNS aracılığıyla IP adresine dönüştürülür ve site ile anında bağlantı kurulur.

Alan Adı Tescili Nedir?

Bu alandaki web tasarımı veya benzeri konularla ilgileniyorsanız, alan adı tescili veya tescili duymuş olabilirsiniz. Bahsedilen terim, alan adını kullanırken kayıt olmanız ve kiralamanız anlamına gelmektedir.
Alan adı kaydı, bir alan adının satın alınmasından ziyade yıllık kiralama anlamına gelir. Bu nedenle alan adı kayıtlarının belirli bir süre için yenilenmesi gerekmektedir. Alan adı kayıt işlemini yenilediğiniz sürece alan adını kullanma hakkınız bulunmaktadır. Alan adı kayıt işlemi yenilenmediği takdirde, bu süre zarfında ihtiyacı olan herkes boş olan alan adını geri alma hakkına sahiptir. Bu, müşterinin web sitenize yaptığı yatırımın boşa gittiği anlamına gelir. Özellikle ticari sektörde faaliyet gösteren web sitelerinin bu anlamda hassas davranması ve alan adı yenileme işlemini kesintisiz olarak gerçekleştirmesi gerekmektedir.
Alan adlarının tescili, alan adlarını düzenleme ve kontrol etme yetkisine sahip yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilir. Ülkemizde bu yönde çalışan birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kuruluşlara başvurarak hızlı bir şekilde alan adı tescili veya alan adı tescili yapabilirsiniz. Alan adı tescil işlemi için ilgili kuruluşlara belli bir miktar ödeme yapmanız gerekmektedir. Kiralama ve kayıt süreci genellikle 1 yıl sürdüğü için söz konusu ücretin yıllık olarak geri ödenmesi gerekmektedir.

  EAT Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?

Alan Adı Neden Önemlidir?

İnternet dünyasında bir alan adı, web sitesi ziyaretçileri için sizi nasıl arayacakları ve bulacakları konusunda bir rehber görevi görür. Doğal olarak web sitenizde insanlara vereceğiniz ilk izlenim alan adı olacaktır. Bu nedenle alan adı seçimi ve takibi oldukça önemlidir.
Alan adları, kullanıcılara sitenizin ne yaptığı ve sizin ne yaptığınız hakkında fikir verir. Özellikle pazarlama stratejisi açısından alan adı sizin için oldukça faydalıdır. Kısacası alan adları marka bilinirliğini artırır. Satın alacağınız barındırma planları, alanınıza özel olarak Google, Yahoo ve Hotmail gibi e-posta adresleri için e-posta hesaplarını da içerir. Bu, pazarlama stratejisinin doğru ve etkili bir şekilde uygulanmasına yönelik büyük bir adımdır.
Alan adları sadece marka bilinirliğine katkıda bulunmaz. Alan adları Google’ın sıralama algoritmasında da oldukça önemlidir. Alan adları ve uzantılarında alakalı anahtar kelimelerin kullanılması, Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasında önemli rol oynar.

Domain Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Bazen web sitesi sahipleri mükemmel alan adını bulmakta zorlanabilirler. Alan adı kayıt işlemi basit olsa da doğru alan adını seçmek zor olabilir.
Potansiyel bir ziyaretçinin web sitenize giriş yapmadan önce fark edeceği ilk şey, web sitenizin alan adıdır. Ayrıca, arama motoru sıralamalarına etkisi düşünüldüğünde, doğru alan adını seçmek, göz önünde bulundurmanız gereken çok önemli bir konudur. Bir alan adı seçmek, pazarlama alanında faaliyet gösterenler için özel bir husus olmalıdır. Doğru alan adı ile işletmenizin satışlarını artırabilirsiniz. Bir alan adı seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli beş kriter şunlardır:

Seçtiğiniz alan adının daha önce seçilmediğinden emin olunuz. Kısa ve hatırlaması kolay bir alan adı seçin. Sayı ve işaret kullanmaktan kaçının. İşinizle ilgili kelimeler kullanın. Ticari faaliyetler için .com uzantısını tercih edin.

  LOGO TASARIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Web İşimiz yazılımı ve web sitesi tasarım şirketimiz olarak işletmeniz için kurumsal çapta mobil uyumlu web tasarım oluşturuyoruz. Eğer sizin de bir web sitesine ihtiyacınız varsa doğru adrestesiniz hemen bizimle iletişim kurun ve hayallerinizi gerçekleştirelim.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments