+90 536 232 30 55
Web İşimiz

ÇEVREYE DUYARLI BİR WEB SİTESİ NEDİR? NASIL OLMALIDIR?

ÇEVREYE DUYARLI BİR WEB SİTESİ NEDİR? NASIL OLMALIDIR?

ÇEVREYE DUYARLI BİR WEB SİTESİ NEDİR? NASIL OLMALIDIR?

Çevreye duyarlı web sitesi nedir? Çevreye saygı duymanın ve enerji tüketimini azaltmanın çok önemli olduğu bir zamanda, web siteleri oluşturmanın tüm bunlar üzerinde gerçek bir etkisi olup olmadığını merak etme hakkımız var.
Dünyada her dakika 300’den fazla web sitesinin oluşturulduğunu biliyor muydunuz? Öyleyse, gezegen üzerindeki etkisini azaltmak için bir web sitesini enerji açısından daha verimli hale getirmek mümkün müdür? Cevap evet, yani çevre dostu bir web sitesinden bahsediyoruz. Ama bu tam olarak nedir?

Dijital teknolojinin ekolojik etkisi nedir?

Nüfusun %60’ından fazlası internete bağlı.
Her gün sayısız web sitesi açılıyor. Her gün daha fazla İnternet kullanıcısı gezegeni kendi ölçeklerinde korumak için alışkanlıklarını değiştirmeye çalışırsa durum biraz farklı olacaktır.
Çoğu insan dijitalin ekolojik etkisinin farkında değil. Ama çok gerçek!

Size bir fikir vermesi açısından dijital, genellikle küresel sera gazı emisyonlarının %4’ünün kaynağıdır. Bu önemli bir rakam ve sera gazlarının küresel ısınmanın nedenlerinden biri olduğunu bildiğimizde endişe verici bir bulgu.
Çevresel etkinin azaltılması zorunludur. Her web sitesi oluşturucu, dijital teknolojinin çevresel etkisini azaltmak için adımlar atmalıdır.

Bir web sitesinin eko-sorumlu olduğunu nasıl söyleyebiliriz?

Çevreye duyarlı bir web sitesinin belirli kurallara uyması gerekir.
Ekolojik etkiyi azaltacak teknikler kullanırken İnternet kullanıcıları için en iyi kullanıcı deneyimini sağlamalıdır. Ama özellikle, çevreye duyarlı bir web sitesi nedir?
Hızlı ve kullanımı kolay bir web sitesi;
Google’ın gereksinimlerini karşılayan SEO için optimize edilmiş bir web sitesi;
Kaynak tasarrufu nedeniyle düşük enerji sahası;
Etkili bir web sitesi doğrudan konuya gider. Çevre dostu bir web sitesi oluşturmak, sayfa yükleme sürelerini azaltmak için kodu en aza indirmeyi ve resimleri optimize etmeyi gerektirir. Buna zarif tasarım ve kullanım kolaylığı da dahildir.
Gerçekten de, karmaşık gezinme sunan ve sayfaların görüntülenmesi zaman alan bir web sitesi, çevreye duyarlı bir web sitesinden daha fazla enerji tüketecektir. Kısacası, çevreye duyarlı bir web sitesi şunları yapmalıdır:

  Web Yazılım Ne İşe Yarar?

Değerlerimizle uyumlu,
Harika bir kullanıcı deneyimi sağlamak,
Tasarımdan lansmana kadar minimum kaynak kullanımı.

Çevreye duyarlı web sitelerinin zorlukları nelerdir?

Küresel ölçekte çevreye duyarlı web siteleri oluşturmanın, dijital teknolojilerin çevresel etkisini önemli ölçüde azaltmak için yeterli olmadığı anlaşılmalıdır. Diğer birçok faktör devreye giriyor.
Elbette olumlu bir yaklaşım sergileyeceksin ama soruna bir bütün olarak bakmalısın.
Web sitesini oluşturan web geliştiricisinin kullandığı güç nereden geliyor? Kaç tane makine ve alet kullanıyor? Netizenlerin gözlemleri de öyle!

Kaç cihaza sahipler (akıllı telefon, tablet, bilgisayar vb.) Bu cihazları uzun süre mi tutuyorlar yoksa tersine sık sık mı değiştiriyorlar? Şu anda, çevreye karşı sorumlu bir yaklaşımı benimseyen web sitesi yaratıcılarının çevre üzerinde yalnızca çok düşük bir olumlu etkisi olacaktır. Öte yandan, 100, 10.000 veya 1 milyon kişi aynı uzun vadeli stratejiyi benimserse, bu gerçek bir farkındalık yaratabilir.

Neden bir eko-sorumluluk yaklaşımı benimsemeli?

Küresel ısınma bir gerçektir. Artık gezegeni korumak herkesin dilinde bir konu haline geldi.
Dijital kirlilik, diğer herhangi bir kirlilik türü kadar kötüdür. Saf nezaket veya fedakarlıktan oluşan çevreye karşı sorumlu bir yaklaşımla meşgul olun.
Çevre dostu bir web sitesi yaratıcısı, çevre üzerinde yaratabileceği etkiyi önemsediği için bunu yapar. Nüfusun yarısından fazlasının internete bağlı olmasıyla, giderek daha fazla insan dijital kullanımlarının gezegen üzerindeki sonuçlarından endişe duyuyor.
Bir anlamda, çevreye karşı sorumlu bir yaklaşım benimsemek zorunda değilsiniz. Ama çevrenizdekiler de aynısını yaptığında sizin hakkınızda ne diyecekler? Siz bilmiyor olabilirsiniz ama çevreye karşı sorumlu olmak size de fayda sağlar.
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunarak potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürme olasılığınız artacaktır. Çok daha hızlı bir web sitesi ile sadece internet kullanıcılarını değil, SEO’nuzun olmazsa olmazı Google’ı da memnun etmiş olursunuz. Web siteniz ile daha geniş bir kitleye ulaşabileceksiniz ve internet kullanıcıları gezintilerinden memnun kalacaklardır.
???? İnternet kullanıcılarının yaklaşık %68’i, gezinme çok sıkıcı olduğunda bir web sitesinden ayrılır, bu nedenle kullanıcı deneyimini mümkün olduğunca geliştirmekle ilgilenirler.

  WEB TASARIM AJANSI NEDİR? NE İŞ YAPAR?

Göz ardı edilmemesi gereken rakamlar

Yukarıda gördüğümüz gibi, dijital teknoloji yaklaşık %4 sera gazı emisyonu kaynağıdır (yalnızca İnternet için %2 dahil), ama aynı zamanda dünya elektriğinin %10’undan fazlasını tüketir! Bunlar endişe verici rakamlar ve her yıl artmaya devam ediyor.
Bunun gerçekten farkında olmanız ve daha çevre dostu olmanız gerekiyor.
Google, Facebook veya Apple gibi bazı büyük şirketler bu sorunun farkında ve önümüzdeki yıllarda %100 yenilenebilir enerji kullanmayı planlıyor.
Ancak çevreye karşı sorumlu olması gerekenler sadece büyük şirketler değil. Herkes yapabilir ve en önemlisi yapmalı. Bu gezegen acıyor ve hepimiz birlikte çalışmazsak iyileşmeyecek. Dünyadaki tüm web siteleri çevre dostu olsaydı, çevreye olan etkisi çok daha az olurdu. Bu nedenle, yakında bir web sitesi oluşturmayı veya yeniden yapmayı planlıyorsanız, çevreye duyarlı bir yaklaşım seçin, herkes bundan yararlanabilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments