+90 536 232 30 55
Web İşimiz

B2B İŞ MODELİ NEDİR?

B2B İŞ MODELİ NEDİR?

B2B İŞ MODELİ NEDİR?

“Business to Business” kavramı Türkçede “Company to Company” şirketlerin birbirleri ile yürüttükleri pazarlama veya satış faaliyetlerini temsil eden kısa bir tanımdır. B2B sektöründe faaliyet gösteren firmalar temel olarak birbirlerinin hizmetlerini geliştirme prensibi ile faaliyet göstermektedir. B2B iş modelinin ortaya çıktığı ana senaryolar şunlardır:

Malzeme alımı: Bir firma üretim sürecinde ihtiyaç duyduğu ürünleri başka bir firmadan tedarik etmektedir. Örnek: Bir deri toptancısından satın alan bir ayakkabı imalat şirketi. Ortaklıklar operasyonel nedenlerle kurulur: Bir şirket diğerinden kendi kapasitesi yetmeyecek kadar destek alabilir. Örnek: İnsan kaynakları alanında uygun olmayan bir firma, bu alanda danışmanlık hizmeti veren bir firma ile çalışmaktadır. Toptan-perakende iş modeli: Bir şirket ürünlerini bir perakendeciye toptan satabilir. Örnek: Çeşitli ürün gruplarında tedarikçilerle ortaklık yapan bir market zinciri. Aslında, tüm şirketler üretim faaliyetlerine devam edebilmek için bir B2B iş modeli uygulamalıdır. Bu noktada dikkate alınması gereken en ilgili örneklerden biri otomobil üretim sürecidir. Bir otomobil, lastiklerden elektroniğe kadar binlerce farklı parçadan oluşur. Tüm bu parçaları çeşitli tedarikçilerden satın alan üretici, ürünü bitirdikten sonra tüketiciye sunuyor. Bu noktada birincil üreticinin tedarikçileri ile kurduğu iş modeli, B2B iş modelinin en net örneklerinden biridir. Başka bir deyişle, bir araba satın aldığınızda, muhtemelen yüzlerce değilse de düzinelerce marka satın alıyorsunuzdur.

Web İşimiz yazılımı ve web sitesi tasarım şirketimiz olarak işletmeniz için kurumsal çapta mobil uyumlu web tasarım oluşturuyoruz. Eğer sizin de bir web sitesine ihtiyacınız varsa doğru adrestesiniz hemen bizimle iletişime geçin ve hayallerinizi gerçekleştirelim.

  Hastane Web Sitesi Kurulumu Hastane Web Tasarım
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments